O kapele

Jedna kapela, dva hudobné štýly, viacero atypických nástrojov, kopec veselých piesní a zbojníckych balád. Z Terchovej ležiacej v srdci Národného parku Malá Fatra prichádza unikátna slovenská kapela Nebeská muzika.

„Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeskí muzikanti – boli prvými osadníkmi Terchovej.“

Slávna terchovská muzika z kraja Jánošíka sa zvykne označovať prívlastkom nebeská. História Nebeskej muziky s veľkým “N sa oficiálne začína rokom 2000, kedy do hudobného sveta vstúpila spoločným folklórno-rockovým projektom s kapelou Arzén. Ich hudobná invencia postupne prekročila hranice folklórneho žánru a tak začali terchovské ľudové inšpirácie pretvárať do vlastných autorských podôb. Čim viac sa vzďaľovali pôvodnej ľudovej piesni tým viac si ju vážili a učili sa z nej. Takto prirodzene vznikli dve tváre Nebeskej muziky. V rámci World music sú široko-ďaleko jediná kapela tohto štýlu inšpirujúca sa výlučne piesňami z jednej (rodnej) dediny v kombinácii s prvkami svetových štýlov. Ako Terchovská muzika hrajú autentickú domácu ľudovú hudbu zapísanú do svetového kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V čase Vianoc prepoja Nebeskáči spolu s hosťami oba štýly a vtedy ich poslucháči zvyknú hovoriť o Vianočných koncertoch s “nebeskou” hudbou.

Nebeská muzika za sebou tri vydané albumy a mnohé úspešné podujatia doma aj v zahraničí. Okrem častých vystúpení v susednom Poľsku a Čechách (napr. Mahenovo divadlo v Brne) reprezentovala Nebeská muzika slovenské ľudové hudobné umenie aj v Maďarsku, Rumunsku, Belgicku, Švajčiarsku, Švédsku, Taliansku a Španielsku. Na domácej pôde sa dáma a páni z Nebeskej muziky môžu pochváliť nielen vlastnými úspešnými koncertami na významných podujatiach ako hudobný festival Pohoda, folklórne festivaly Východná, Detva, Jánošíkove dni, Heľpa, Eurofolklór, Oživené tance a iné, ale aj spoluprácou s významnými umelcami takého formátu, ako je napríklad zlatý slávik Zuzana Smatanová, legendárny Marián Varga, speváčka Sisa Sklovská, rocková skupina Arzén, jazzová PaCoRa a pod. Tiež sa zúčastnili na spoločnom projekte DVD Pavla Hammela, koncertnom turné Kalinka a Desmod, či predvedení Jasličkovovej pobožnosti v Národnom divadle.


Sturčné info o kapele na stiahnutie
BIOGRAFIA


Čo si má váš zvukár pripraviť a ako to rozložiť na pódiu?
STAGE PLAN


Potrebujete nahlásiť repertoár pre SOZU?
REPERTOÁROVÝ LIST


Chcete si stiahnuť prezentačnú fotografiu?
PRESS FOTO
Audio | Foto | Info

2 komentáre pri “O kapele

  1. Spätné upozornenie: Nový web Nebeskej muziky | Nebeská muzika

  2. Spätné upozornenie: Nebeskí muzikanti v Taliansku | Nebeská muzika z Terchovej