O kapele

Jedna kapela, viaceré hudobné štýly, temperamentná hudba, spev a tanec, kopec veselých piesní a zbojníckych balád. Z Terchovej ležiacej v srdci Národného parku Malá Fatra prichádza unikátna slovenská kapela Nebeská muzika.

„Jedna prastará legenda hovorí, že terchovská zem je pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy, ktorej dvorní hudobníci – nebeskí muzikanti – boli prvými osadníkmi Terchovej.“

Preto sa tradičná terchovská muzika z kraja Jánošíka zvykne označovať prívlastkom nebeská. História Nebeskej muziky s veľkým “N sa oficiálne začína rokom 2000, kedy do hudobného sveta vstúpila spoločným folklórno-rockovým projektom z názvom Ešte raz. Ich hudobná invencia postupne prekročila hranice folklórneho žánru a tak začali terchovské ľudové inšpirácie pretvárať do vlastných autorských podôb. Takto prirodzene vznikli dve tváre Nebeskej muziky. V rámci World music sú široko-ďaleko jediná kapela tohto štýlu inšpirujúca sa výlučne piesňami z jednej (rodnej) dediny v kombinácii s prvkami svetových štýlov. Ako Terchovská muzika hrajú autentickú domácu ľudovú hudbu zapísanú do svetového kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V čase Vianoc prepoja Nebeskáči spolu s hosťami oba štýly a vtedy ich poslucháči zvyknú hovoriť o Vianočných koncertoch s “nebeskou” hudbou.

Nebeská muzika má za sebou tri vydané albumy. Z nich album ZBOJSTORY – príbehy z kraja Jánošíka zaradil medzinárodný tím hudobných odborníkov z WMCE medzi 20 najlepších albumov world music z celého sveta. Z mnohých zahraničných koncertov je potrebné spomenúť Reprezentáciu Slovenskej republiky na EXPO 2017 v Kazachstane. Na domácej pôde sa dáma a páni z Nebeskej muziky môžu pochváliť úspešnými koncertami na významných podujatiach ako sú šou Zem spieva, hudobný festival Pohoda, Jánošíkove dni, koncertami v Slovenskej filharmónii, v Mahenovom divadle v Brne a iné. O kvalitách kapely svedčí spoločné koncertovanie s legendou slovenskej populárnej hudby Pavlom Hammelom. Príležitostne spolupracovali aj s umelcami takého formátu, ako je napríklad zlatý slávik Zuzana Smatanová, legendárny Marián Varga, speváčka Sisa Sklovská, rocková skupina Arzén, jazzová PaCoRa a pod.


Čo si má váš zvukár pripraviť a ako to rozložiť na pódiu?
STAGE PLAN


Potrebujete nahlásiť repertoár pre SOZU?
REPERTOÁROVÝ LIST


Chcete si stiahnuť prezentačnú fotografiu?
PRESS FOTO
Audio

2 komentáre pri “O kapele

  1. Spätné upozornenie: Nový web Nebeskej muziky | Nebeská muzika

  2. Spätné upozornenie: Nebeskí muzikanti v Taliansku | Nebeská muzika z Terchovej